Rządy Kaczyńskiego po roku

Drukuj

Demolka pełną gębą: z jednej strony poczynania władzy zmierzają do rozchwiania nastrojów społecznych i ich podkręcania, zwłaszcza takich, jak panika, bezradność, wzajemna wrogość i pogarda dla świata. Z drugiej strony władza całkowicie bezkarnie bierze udział w korupcji politycznej, a właściwie ją kreuje, o czym świadczy najnowsza afera z udziałem ministra Antoniego Macierewicza.

Mamy do załatwienia rozmaite sprawy nie cierpiące zwłoki, jedne noszą charakter aferalnych, inne długofalowych. Żadna z nich nie może być zaklasyfikowana jako temat zastępczy w stosunku do innych. Świat się wali za przyzwoleniem złej władzy, a niekiedy z jej wydatną pomocą.
Wczoraj byłem pod Pałacem Kultury z dwóch przyczyn.
Po pierwsze spotkałem się na chwilę z red. Tomaszem Piątkiem, który w Gazecie Wyborczej zdemaskował kompromitujące, biznesowo-mafijne powiązania Antoniego Macierewicza. Ich efektem jest zerwanie negocjacji z Francją i pośpieszny zakup konkurencyjnych helikopterów skądinąd, od pana Alfonsa, który reprezentuje szemrane interesy mafii sycylijskiej i rosyjskiej. Afera wydaje się niesłychana, stąd pozostałe media poza Gazetą Wyborczą nabrały wody z usta. Macierewicz bowiem korzysta z nimbu, który go otacza, byłego opozycjonisty, człowieka idei, a na pewno niegroźnego szaleńca. Otóż, rzeczywistość skrzeczy i każe nam ów rysunek antybohatera współczesnej historii Polski stanowczo zweryfikować, tym bardziej, że czasy są niebezpieczne. Putin toczy wojnę z naszym ukraińskim sąsiadem, a nasza zła władza wzmacnia Putina, odwracając się od dotychczasowych sojuszników i cywilizowanego świata:

Drugą przyczyną, dla której znalazłem się wczoraj pod pałacem Kultury, było uczestnictwo w pikiecie „Warszawa przeciw rasizmowi i przemocy – Solidarni z uchodźcami”, na której spotkałem wielu przyjaciół z KOD-u, ale również z innych organizacji i niezrzeszonych. Byli przedstawiciele Partii Demokratów, Partii Zielonych, Partii Razem, Stowarzyszenia Antyfaszystów „Antifa”, przedstawicielki Czarnego Protestu, etc.
Miałem okazję wysłuchać wystąpień wspaniałych postaci naszego życia publicznego.
Przemawiali: Ludwika i Henryk Wujcowie, prof. Małgorzata Fuszara, Borys Lankosz, Draginja Nadażdin, Karolina Malczyk Miasto Stołeczne Warszawa, Piotr Tyma (Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі), ks. Wojciech Żmudziński, imam Youssuf Hadid, Ton Van Anh, Elsi Adajew, Olesya Malyugina, Yasmina Khallouf Adib (Fundacja Wolna Syria), Paula Sawicka (Otwarta Rzeczpospolita).
Mimo że było nas dużo, stanowimy zaledwie ułamek w statystyce społecznych przekonań. Musimy sobie zdać sprawę, że Kaczyński wygrał wybory nie tylko dzięki obietnicy 500+, ale także w równym stopniu dzięki wzmożeniu społecznych uprzedzeń i wrogości wobec przybyszów, których w kampanii wyborczej oskarża o terroryzm oraz – na faszystowską modłę – o rozsiewanie śmiercionośnych bakcyli, zarazków i pasożytów. W Polsce za rządów PiS-u rozprzestrzenia się epidemia ksenofobii, rasizmu, antysemityzmu i nacjonalizmu.
Taki więc mamy obraz „dobrej zmiany”, którą nam zafundował przed rokiem PiS: z jednej strony nieskrępowana i budząca najwyższy niepokój korupcja polityczna, z drugiej kreowanie wrogich nastrojów społecznych. I z taką przerażającą strategią przyjdzie nam się zmagać w najbliższych latach.Cóż, jedyne, co nam KOD-erom pozostaje, to wychodzić na ulice. Już jutro; „Polacy przepraszają za Macierewicza, widelce przepraszają za Kownackiego” to hasło pikiety, która odbędzie się 17.10.2016 roku pod Pomnikiem Napoleona Bonaparte przy Placu Powstańców.
Przepraszam Cię, Francjo, za Macierewicza i za Kownackiego. Jest mi bardzo przykro, tym bardziej, że jak większość Polaków żywię do Ciebie wielki sentyment, szacunek i sympatię. Po prostu Cię kocham, bo jesteśmy rodziną. Jesteśmy jedną rodziną europejską. Choćby za to mam dla Ciebie wiele żywych uczuć. Nie słuchaj drani, nie mają prawa Cię obrażać ani oszukiwać. Polacy nie identyfikują się z nimi! Ich wredne rządy upadną, a my znów będziemy mogli sobie patrzeć przyjaźnie w oczy, pomagać sobie i cieszyć się swoim towarzystwem!
Czytaj również