Adam Michnik na Marszu KOD

Drukuj

Nie chcemy Polski na wzór Putina, Erdogana czy Orbana! Chcemy Polski niepodległej, demokratycznej, sprawiedliwej! Polski - ojczyzny wszystkich swoich obywateli! Polski w Unii Europejskiej!
I deklarujemy: od tego nigdy nie odstąpimy!
Zapewniam Jarosława Kaczyńskiego, że w tej materii dotrzymamy słowa!

Emblemat Komitetu Obrony Demokracji: Mateusz Kijowski wielokrotnie powtarzał, że KOD nie chce obalać rządu, rządu Jarosława Kaczyńskiego.
Komitet Obrony Robotników też nie chciał obalać rządu. I KOR, i KOD chciały, by rząd przestrzegał prawa i konstytucji. Jeśli jednak rząd Jarosława Kaczyńskiego nie będzie uznawał konstytucji, to obowiązkiem tego społeczeństwa jest odsunięcie tego rządu od władzy.
I ten rząd będzie odsunięty od władzy drogą demokratycznych wyborów. Nie można zgodzić się na politykę, która prowadzi do izolacji Polski, do konfliktów z sąsiadami, do sprowadzania Polaków do statusu chłopów pańszczyźnianych.
I ten rząd, rząd Jarosława Kaczyńskiego łamiąc konstytucję szkodzi Polsce, niszczy Polskę demokratyczną.
Obrona wartości demokratycznych była fundamentem Komitetu Obrony Robotników. Ludzie z KOR-u, a także współpracujący z KOR-em Jarosław Kaczyński, nie dążyli do likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, do likwidacji niezawisłego wymiaru sprawiedliwości, do podporządkowania kultury i pamięci historycznej partyjnym instrukcjom.
Wprost przeciwnie, przeciw temu występowali ludzie z KOR-u Stanowczo i konsekwentnie.
Dziś KOD broni tych samych wartości. Jako członek KOR-u jestem dumny, że mogę dzisiaj tutaj stać obok przyjaciół z Komitetu Obrony Demokracji.
Jestem tym bardziej dumny, że KOD odrzuca przemoc, odrzuca język nienawiści, odrzuca myśl o zemście.
KOD, tak samo jak KOR, chce Polski dla wszystkich, wolnej Polski i wolnych Polaków w Polsce.
Polacy zasłużyli na taką Polskę w 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników.
Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim z Komitetu Obrony Demokracji, wszystkim, którzy dziś są tutaj z nami, za to, że te wartości, które są fundamentem polskiej tożsamości historycznej, podsienią patriotyzmu, mają dzisiaj w was tak wspaniałych obrońców.
Nie chcemy Polski na wzór Putina, Erdogana czy Orbana! Chcemy Polski niepodległej, demokratycznej, sprawiedliwej! Polski – ojczyzny wszystkich swoich obywateli! Polski w Unii Europejskiej!
I deklarujemy: od tego nigdy nie odstąpimy!
Zapewniam Jarosława Kaczyńskiego, że w tej materii dotrzymamy słowa!

 

Czytaj również